V TOMTO OBDOBÍ SA MÔŽE DORUČOVACIA DOBA OBJEDNÁVOK MIERNE PREDĹŽIŤ - ĎAKUJEME ZA POCHOPENIE

Starostlivosť o vlastnosti tkanín

Od najnovších mikrovlákien až po syntetické a zmesové tkaniny, hodváb rovnako ako bavlnu a vlnu vyžaduje každá látka na zachovanie čo najlepších úžitkových vlastností správnu starostlivosť. Pokyny na visačkách sú často určené skôr na riešenie prípadných reklamácií alebo propagáciu výrobku ako zabezpečenie čo najdlhšej životnosti výrobku. Niektorí výrobcovia na visačke uvádzajú "čistiť len chemicky", pretože dúfajú, že tým neskúseným zákazníkom zabráni oblečenie poškodiť príliš vysokou teplotou alebo nesprávnym sušením. U nepremokavých priedušných materiálov sa často odporúča prací prostriedok v prášku, pretože nie je žiaduce vyvolávať dojem, že výrobok si vyžaduje osobitnú starostlivosť. To zvyčajne vedie k zhoršeniu úžitkových vlastností aj po jednom vypraní.Niekedy v pokynoch stojí, že máte použiť prací prostriedok nezanechávajúci zvyšky alebo čistiaci prostriedok na riad. Výrobca možno nevie, že možno použiť kvalitnejšie pracie prostriedky, alebo sa nechce púšťať do testovania konkrétnych výrobkov a aktuálne o nich informovať svojich zákazníkov.

Vypraním tkaniny v obyčajnom pracom prostriedku prídete práve o tie vlastnosti, ktoré by ste chceli obnoviť. Zvyšky týchto pracích prostriedkov tvoria chemický povlak, ktorý na tkanine lipne po každom praní. Asi po 8-10 vypraniach dosiahne 2% hmotnosti látky. Skladá sa z parfému, ultrafialových zjasňovacích farbív, solí, povrchovo aktívnych látok, látok uľahčujúcich výrobu a dávkovanie pracích prostriedkov, mazív do práčky a najrôznejších olejov, tukov a polymérov, ktoré to všetko majú do látky zafixovať. Látka je potom tuhá, pretože vlákna sú navzájom zlepené.Pridáva sa teda aviváž, ktorá má inými chemickými prostriedkami vplývajúcimi v látke, znížiť jej tuhosť. Chemické nánosy výrazne obmedzujú vodoodpudivosť, priedušnosť a schopnosť odvádzať vlhkosť. Rozrušujú vlákna, lepidlá, pružné materiály (lycra), farby a ochranné vrstvy. Zvyšky chemikálií tiež dráždia pokožku, a to hlavne v teplých a vlhkých partiách, kde sa chemikálie aktivujú a ľahšie prenikajú k pokožke. Zvyšky pracích prostriedkov dokonca priťahujú hmyz, plašia zver a zvyšujú horľavosť. Po chemickom čistení zostávajú na odeve podobné zvyšky, nahromadené zo všetkého zatiaľ vyčisteného oblečenia.

Riešením väčšiny problémov s praním moderných výkonných materiálov je odstrániť špinu, znečistenie, pachy a mastné škvrny, bez toho aby pri tom v látke zostali cudzie látky.Sport-Wash ® a Sensi-Clean ® obnovujú vlastnosti tkaniny dôkladným vyčistením, bez toho, že by pritom po sebe zanechávali nejaké zvyšky. Kde nie sú žiadne zvyšky, nie sú ani problémy a látka má rovnako skvelé vlastnosti, ako keby bola nová. Vodoodpudivé tkaniny je potrebné prať v pracom prostriedku Sport-Wash ® alebo Sensi-Clean ®. Trvácne vodoodpudivé materiály (DWR), napr. Scotch Guard ®, Zepel ®, Teflon ® a ďalšie, vychádzajú zo zmeny elektrického potenciálu na povrchu tkaniny, ktorý potom nepriťahujú vodu. Voda by potom nemala k látke priľnúť a premáčať ju, ale mala by tvoriť kvapky a stekať. Po bežných pracích prostriedkoch ostávajú usadeniny, ktoré dosahujú až 2% hmotnosti látky (na mikrovláknach je to ešte viac, pretože majú väčší povrch). Tieto chemické látky prekryjú fluóropolyméry na tkaninách s trvácnou vodoodpudivou úpravou povrchu a voda sa môže rozliať po celej ploche a nasiaknuť do tkaniny, namiesto aby tvorila kvapky a stekala.

Keď usadeniny vyperiete prípravkom Sport-Wash ® alebo Sensi-Clean ®, vodoodpudivosť sa obnoví. Vodoodpudivé vlastnosti možno zlepšiť vyžehlením, aby sa molekuly DWR aktivovali a mohli sa preskupiť na dosiahnutie vyššej efektívnosti. V niektorých prípadoch sa môže stať, že sa impregnácia DWR z výroby neobnoví, pretože nebola kvalitná, alebo bola nejakým pričinením odstránená. Ak vonkajšia vrstva látky po vypraní v prípravku Sport-Wash ® a vyžehlení neodpuzuje vodu, musia sa impregnovať znova. Vonkajšiu vrstvu možno impregnovať ľahko postrekom Silicone Water-Guard ® alebo Water-Guard ® Extreme, je to jednoduché a ľahké, ale impregnácia nevydrží tak dlho ako impregnácia DWR z výroby. S úsilím len o málo väčším môžete tkaninu impregnovať ešte lepšie, než ako to robia vo výrobe, a to pomocou prípravku Permanent Water-Guard ®.

Permanent Water-Guard ® od firmy Atsko je fluoropolymér na báze vody, ktorý zaručuje trvalú vodoodpudivosť.Nepremokavé priedušné materiály predstavujú osobitnú kategóriu materiálov s membránovou vložkou vyrobenou z netkanej fluórpolymérovej (teflonovej) siete. Membránová vložka nevyžaduje žiadnu osobitnú starostlivosť. Vonkajšia vrstva týchto materiálov má zvyčajne odolnú impregnáciu proti vlhkosti. Vonkajšiu vrstvu môžete udržiavať rovnakým spôsobom ako vonkajšiu vrstvu odevu bez membránovej vložky. Podrobné údaje o nepremokavých priedušných materiáloch nájdete v článku "Správna starostlivosť o nepremokavé priedušné odevy".

Izolačné vlastnosti závisia na tom, ako sa o izolačný materiál staráme. Správna funkcia tepelnej izolácie je závislá na vyplnenie priestoru medzi vláknami izolačného materiálu vzduchom. Tým sa obmedzí prenos tepla od jeho zdroja, skrz izolačnú výplň na vonkajšiu vrstvu materiálu.Všetky materiály od peria až po polyester trpia tým, že olejnaté a ostatné zvyšky po pracích prostriedkoch zlepujú jednotlivé vlákna k sebe. To im bráni získať vzdušnosť (väčší objem), a tým aj väčší priestor medzi vláknami, ktorým by sa prenos tepla obmedzil. Keď izolačný materiál zmenšuje objem, teplo ním ľahšie preniká. Po vypraní v prípravkoch Sport-Wash ® alebo Sensi-Clean ® zostáva tepelná izolácia čistejšia, pretože je možné vyžmýkať ju bezo zvyšku. Čistejšie vlákna po sebe ľahko kĺžu, a môžeme tak získať čo najväčší objem. Voľne sa pohybujúce vlákna sú aj dôvodom toho, že pri praní v prípravku Sport-Wash ® nebudete nikdy potrebovať aviváž. Iné pracie prostriedky vlákna pokrývajú lepkavými nánosom, a zlepujú ich tým k sebe.

Na izolačnú funkciu penovej hmoty s uzavretými pórmi prania nemá vplyv, ale taký materiál nie je priedušný.Oblečenie vyrobené s použitím peny s uzavretými pórmi sa ťažšie zbavuje pachu, takže aj u neho je dôležité, aby sa pral v prípravku Sport-Wash ®. To platí aj pre záterové tkaniny, použité napr. u ruksakov, vakov, podláh stanov a pod.

Schopnosť látky odvádzať vlhkosť závisí na správnom čistení. Najnovšie pokroky v odbore oblečenia pre aktívny pohyb sa týkajú ponožiek (napr. Active Dry ® od firmy Second Wind), spodného prádla, cyklistických nohavíc a tričiek, oblečenia pre expedície a pod, ktoré sa vďaka svojej schopnosti odvádzať vlhkosť od pokožky nosí veľmi príjemne. Môže ísť o prirodzenú vlastnosť, ako napríklad u vlny a polypropylénu, alebo to môže byť výsledok spracovania, napr. runovanie za účelom delenia alebo kanálkovanie priadze, aby sa zväčšil jej povrch. Zlepšiť schopnosť odvádzania vlhkosti a odparovanie možno aj povrchovými úpravami tkanín.Tkanina tieto vlastnosti vždy stratí, ak na nej priľne nános zvyškov pracích prostriedkov.

Ako vždy, keď u látky dôjde k zhoršeniu úžitkových vlastností, môžete škodu napraviť vypraním v prípravku Sport-Wash ® alebo Sensi-Clean ®, ktoré nielen že po sebe nezanechávajú stopy, ale dokonca odstraňujú zvyšky po iných pracích prostriedkoch. Tkaniny prané v prípravku Sport-Wash ® alebo Sensi-Clean ® majú dokonca dlhšiu životnosť. Tento rozdiel bude najviac poznať na odevoch, ktoré sa perú denne, ako napríklad športové tričká, plavky a ponožky. Stopy pracích prostriedkov a usadeniny z tvrdej vody spolu so zlúčeninami chlóru narušujú vlákna tým, že vypĺňajú mikroskopické trhlinky na povrchu a vplyvom kolísania teploty a vlhkosti sa prehlbujú. Niektoré pracie prostriedky obsahujú oxidačné činidlá ako napríklad peroxid vodíka, ktoré majú za úlohu nečistoty vybieliť, bez toho aby ich odstránili. Tým sa zvyčajne nenarobí viac škody ako úžitku.Zvlášť pri tom trpia prírodné vlákna, farby, a všetky pružné materiály - guma, latex, lycra alebo spandex.

Mechanické poškodenie tkanín možno obmedziť správnym praním. Tkaniny, ktoré sú vystavené pôsobeniu drsných častíc, napríklad pri práci s betónom alebo v bani, vydržia dlhšie, keď sa tieto častice odstránia. Popruhy a laná používané pri práci, záchranných akciách a v horolezectve môžu stratiť potrebnú pevnosť, ak sa používajú bez náležitej starostlivosti. Sport-Wash ® a Sensi-Clean ® odstraňujú tieto častice, a to aj tie, ktoré na vláknach držia pôsobením oleja a mazív, a to bez agresívnych oxidačných činidiel a bez toho, že by sa na vláknach usadzovali chemikálie. Tak si laná a popruhy zachovajú väčšiu odolnosť voči ďalšiemu poškodeniu a opotrebovaniu.

Ručné žmýkanie alebo aj odstreďovanie pri vysokých otáčkach môže spôsobiť zrážanie, vyťahovanie aj iné mechanické poškodenie. Vlna, hodváb a jemné prádlo sa zľahka poklepú medzi dvoma osuškami a nechajú sa voľne uschnúť na rovnej sieťovine alebo mriežke na sušenie svetrov. Ak pridáte pri plákanie do vody pár kvapiek prípravku Sport-Wash ® alebo Sensi-Clean ®, zostane v bielizni menej usadenín ako pri plákaní v čistej vode. Ľahko sa tak odstráni napr. soľ a chlór, ktoré iba vodou odstrániť nemožno. Bielizeň je najčistejšia v okamihu, keď vyplákame posledné stopy povrchovo aktívnych látok. Ďalším namáčaním sa do tkaniny opäť dostávajú nepriaznivo pôsobiace nerastné látky obsiahnuté vo vode, ktoré skracujú životnosť tkanín.

Vysoká teplota môže poškodiť jemné tkaniny.Na rozdiel od väčšiny iných pracích prostriedkov pôsobia Sport-Wash ® a Sensi-Clean ® rovnako dobre aj v chladnejšej vode. Bežným pracím práškom trvá niekedy až pol pracieho cyklu, ako sa v studenej vode rozpustí. Vôbec sa preto nehodí na prírodné a umelé hodváby a iné jemné materiály, ktoré neznášajú vysoké teploty. Ak sa prací prostriedok zle rozpúšťa, tiež sa zle máča. Prípravok Sport-Wash ® alebo Sensi-Clean ® sa skvele rozpúšťa aj máča. Spoločnosť Atsko Inc. vám na požiadanie poskytne výsledky testov vykonaných na univerzite v Clemson, alebo si ich môžete nájsť sami na našich webových stránkach.

Remeselné a umelecké doplnky na odeve sú náchylné na poškodenie. Všetky farby, lepidlá, zažehľovacie fólie, flitre a bižutérie na textile lepšie držia, keď látku najprv vyperiete v prípravku Sport-Wash ® alebo Sensi-Clean ®.Zvyšky pracích prostriedkov rýchlo ničia jasné farby, kovovo lesklé alebo trblietavé doplnky, bižutériu a pod. Lepidlá, zažehľovacie obtlače a sieťotlač nevydrží tak dlho, keď sa bude prať v niečom inom ako v prípravku Sport-Wash ®. Farby často blednú preto, že sa farbivo niekde uvoľňuje a niekde inde usadzuje. Na bielom futbalovom drese alebo inej rovnošate budú farby stále, ak odev budete prať v studenej vode s prípravkom Sport-Wash ® a dáte je ihneď sušiť.

Tkaniny sa od seba veľmi líšia v odolnosti voči slnečným UV-lúčom. Ťažká polyesterová plachta s vrstvou vinylu vydrží na slnku aj niekoľko rokov, ale bežný ľahký rodinný stan z nylonu má na plnom slnku životnosť asi 21 dní. Materiál, ktorý sa používa na maskovacie oblečenie alebo svetlotesnú ochranu pri fotografovaní, vydrží asi jeden rok.Na predĺženie životnosti týchto tkanín vo vonkajších podmienkach o 200 až 500% stačí jedno ošetrenie prípravkami UV-Block ® alebo UV-Killer ®. Všetky vlajky, zástavky, fáborky, transparenty, baldachýny a vonkajšie výzdoby vydržia dlhšie, keď ich ošetríte prípravkami UV-Block ® alebo UV-Killer ®. UV-Block ® a UV-Killer ® pohlcujú ultrafialové žiarenie, ktoré ničí farby a vlákna. Chráni tiež všetko, čo ošetrené tkaniny zakrývajú. Suchá obnosená biela košeľa má UV-faktor 4 až 6, mokrá 2 až 5. Po jednom ošetrení sa ochranný faktor takej košele zvyšuje na 20 až 30, a navyše sa vyhnete nákladom, starostiam a chemickým vplyvom spojeným s opakovanou aplikáciou ochranných krémov proti slnku. Ide o výborný spôsob, ako chrániť každého, kto je ohrozený slnečnými lúčmi. Stany treba stavať na tienistých miestach alebo ošetriť prípravkami UV-Block ® alebo UV-Killer ®. Nepoužívaný stan vždy zložte.Stany možno prať v prostriedku Sport-Wash ® a priedušné miesta ošetriť prípravkami Silicone Water-Guard ®, Water-Guard Extreme alebo Permanent Water-Guard ®. Pred aplikáciou UV-Block ® by sa látka nemala impregnovať proti vode. Miesta vybavené ochrannou vrstvou - otváracie chlopne, časti zosilnené proti pôsobeniu vody a podlaha - sú už nepremokavé a ošetrenie vodoodpudivým prípravkom nemá veľký zmysel.

Mnoho skúsených táborníkov stále používa stany a oblečenie z bavlneného plátna napusteného olejom. Majú dlhú životnosť a môžu byť vysoko nepremokavé. Ideálnou impregnáciou pre takéto materiály je Sno-Seal ® s obsahom včelieho vosku. Rovnako ako u kožených topánok sa nanáša na zahriaty podklad tak dlho, kým materiál impregnáciu vstrebáva. Podrobnejšie pozri články týkajúce sa starostlivosti o kožené výrobky.

Nehorľavosť závisí na správnom praní. Nehorľavosť 100% polyesteru,ktorý sa odporúča ako materiál pre detskú nočnú bielizeň, sa znižuje po každom vypraní v bežných pracích prostriedkoch. A to aj u produktov, ktoré údajne nehorľavosť neznižujú. Oproti tomu sa nehorľavosť 100% polyesteru po vypraní v prípravku Sport-Wash ® alebo Sensi-Clean ® dokonca zvýši. Voľné nočná bielizeň z bavlny by sa nemalo používať, pretože vzplanie veľmi rýchlo, aj keď v nej nie sú zvyšky pracích prostriedkov. Na druhom konci spektra sú špeciálne ohňovzdorné tkaniny ako je Nomex. Aj tie treba udržiavať bez usadenín z prania - tkanina sama o sebe síce možno nehorí, ale zvyšky po pracích prostriedkoch môžu vznietiť a spôsobiť ťažké popáleniny, pozri výsledky testov z Univerzity v Clemson.

Väčšina pachov po vyprarí liekom Sport-Wash ® alebo Sensi-Clean ® zmizne.V športovej obuvi, vysokých rybárskych čižmách, neoprénových kombinézach, spodnom prádle z polypropylénu a bejzbalových čiapkach sa pach drží dosť dlho. Ale ak sa dajú prať, Sport-Wash ® alebo Sensi-Clean ® je pachu zbaví. Rovnako ako zaschnuté škvrny aj pach sa lepšie odstráni (bez ďalšieho fyzického poškodzovania dlhšom praním), keď sa odev pred praním na 10-30 minút namočí. Pachy prítomné v odeve a obuvi môžete tiež likvidovať prípravkom NO-DOR ® II.

Vysoko výkonné práčky (s horizontálnou osou bubna) teraz umožňujú prať v práčke veci, ktoré sa predtým museli prať vždy ručne. Nové práčky síce znamenajú vyššiu počiatočnú investíciu, ale čoskoro sa zaplatí úsporami vody, tepla, elektriny a zníženým opotrebovaním bielizne. Majú programy pre jemné prádlo, ktoré bijú naozaj jemne. Odstránením víriča z práčky, resp. jeho náhrada bubnom, sa výrazne predĺžila životnosť stehov a švov.Výkon a hospodárnosť týchto nových práčok využijete bezo zvyšku, len keď v nich budete prať prostriedkom Sport-Wash ® alebo Sensi-Clean ®.

Ako ste sa dočítali, kľúčom k úspešnému praniu každej špeciálnej tkaniny v ruke alebo v práčke je používať Sport-Wash ® alebo Sensi-Clean ®. Pri nastavovaní teploty, sušenia, žehlenia, bielenia, delenia podľa farieb a pod. sa riaďte presne podľa údajov na lístku ošetrovaného odevu. Pri praní našimi pracími prostriedkami, ktoré po sebe nezanechávajú žiadne zvyšky, spoznáte, aký je rozdiel medzi tým, keď zvyšky nejakého pracieho prostriedku zlikvidujú špeciálne vlastnosti tkaniny, za ktoré ste si zaplatili, a naším pracím prostriedkom, ktorý zachováva vzhľad, úžitkovú hodnotu a životnosť vášho oblečenia.

Možno si myslíte, že po chemickom čistení je vaše oblečenie čistejšie ako po vypraní v pracom prostriedku.Nie je to pravda, pri chemickom čistení sa do látky môžu dostať nové usadeniny a pachy, ktoré sa do rozpúšťadla uvoľnili z už vyčistených odevov. Rozpúšťadlá sa síce neustále destilujú a filtrujú, ale s každým ďalším použitím obsahujú čoraz viac cudzích látok. Preto sa pravidelne vymieňajú. Tú smolu, že sa práve váš kus oblečenia dostane na rad tesne pred tým, ako sa rozpúšťadlo konečne vymenia, môžete mať práve vy. Keď periete doma prípravkom Sport-Wash ® alebo Sensi-Clean ®, môžete mať istotu, že iné pracie prostriedky a aviváže vaše oblečenie neznečistia.

Aj vaša pokožka ocení oblečenie bez usadenín. Ak máte v rodine niekoho s citlivou pokožkou, alergiou, lupienkou a pod., môže si vydýchnuť, pretože ho zvyšky po pracích prostriedkoch v bielizni už nebudú dráždiť.Po niekoľkých prvých praniach s prípravkom Sport-Wash ® alebo Sensi-Clean ® sa vaše oblečenie a práčka zbaví zvyškov pracích prostriedkov. Je niekoľko spôsobov, ako dosiahnuť stav bezo zvyškov rýchlejšie. Najjednoduchšie je najprv vyprať bielizeň bez pracieho prostriedku. Vaše oblečenie totiž po 10 vypraniach obsahuje dosť pracieho prostriedku na to, aby to stačilo na odporúčanú dávku pre bežnú náplň práčky. Často sa stáva, že ak používate rovnaký prací prostriedok niekoľko rokov, vytvoria sa za bubnom alebo pod víričom silné nánosy. Tie zvyčajne zmäknú a dajú sa odstrániť, keď práčku naplníte veľmi horúcou vodou (bez bielizne), necháte ju aj cez noc a druhý deň spustíte prací program. Keď sušičku naplníte veľmi vlhkými uterákmi, tak by sa po ich usušení mala zbaviť väčšiny usadenín.

Bubnové práčky s predným plnením v najbližšej verejnej práčovni sa pravdepodobne stretávajú s najrôznejšími pracími prostriedkami, ktoré si po sebe svoje zvyšky upratujú navzájom. Ak máte pochybnosti, skontrolujte práčku čuchom a nechajte vyprať jednu náplň oblečenia, na ktorom toľko nezáleží. K praniu stanov, spacích vakov, veľkých páperových búnd, prešívaných prikrývok a pod. je veľká práčka s predným plnením nevyhnutnosť, ak nechcete prať ručne.

Sport-Wash ® alebo Sensi-Clean ® umožňujú prať skoro každú tkaninu a nezanechávajú po sebe žiadne zvyšky. Žiadne vône, farbivá, soli alebo povrchovo aktívne látky, ktoré by mali nežiaduci účinok na vlastnosti, pre ktoré ste si oblečenie zaobstarali. Je potrebné dávať pozor na niekoľko vecí, ale poučený užívateľ dosiahne vynikajúcich výsledkov pri praní takmer čohokoľvek.Majte na pamäti, že ak sa nebudete držať odporúčania na visačke odevu, nemôžete potom viniť výrobcu odevu. Keď si oblečenie vyperiete doma, získate trvalo vynikajúce úžitkové vlastnosti a ušetríte peniaze. Nie je snáď potrebné zdôrazňovať, že nemôžeme prevziať zodpovednosť za nepredvídateľné problémy, ale radi vám odpovieme na akýkoľvek dotaz po telefóne, faxom, e-mailom alebo listom (najlepšie ešte predtým, ako sa chyba stane). Ak si nie ste istí, či je testovanie nových postupov správne, bude rozhodne lepšie, keď zostanete pri tradičných metód alebo sa obrátite na odborníkov. Ale ak vám ide o čo najlepšie úžitkové vlastnosti a s priemernými výsledkami väčšiny "overených" postupov už máte svoje skúsenosti - prečo niečo neskúsiť v duchu hesla "urob si sám" a sedliackym rozumom sa dopracovať k úplne odlišnému poňatiu toho, čo je "čisté".Prečítajte si a dodržiavajte návod na visačke odevu, nájdete tam niekedy naozaj užitočné usmernenia. Vždy používajte Sport-Wash ® alebo Sensi-Clean ® a neváhajte nám zavolať pre radu.

Newsletter

O zľavách a výpredajoch informujeme e-mailom.
Pre odberateľov pripravujeme aj rôzne výhody;)