V TOMTO OBDOBÍ SA MÔŽE DORUČOVACIA DOBA OBJEDNÁVOK MIERNE PREDĹŽIŤ - ĎAKUJEME ZA POCHOPENIE

Poradíme, ako vybrať správny batoh

Batohy sú jednou z najdôležitejších súčastí výzbroje každého turisty a milovníka outdoorových športov. Časy, kedy sme všetci nosili unifikované batohy, či už sme mali metrák alebo tridsať kíl aj s posteľou a delilo nás od seba niekoľko desiatok centimetrov, sú našťastie dávno preč. Dnešná doba je rýchla, progresívna a ponúka hromadu možností k výberu, čo je presne zoznam vlastností, ktoré sprevádzajú aj ponuku batohov.

Zároveň nám tým ale vzniká na prvý pohľad zložitý problém: Ako si z tej nepreberné škály vybrať jednu správnu možnosť? Výber najvhodnejšieho batohu sa skutočne môže sprvu zdať ako skutočná alchýmia, v skutočnosti vám ale stačí poznať odpoveď na tieto štyri otázky:

KAM S BATOHOM VYRAZÍM?

Účel, za akým nový batoh zaobstarávate, je samozrejme hlavným kritériom, ktorým by ste sa počas výbere mali riadiť. Ak teda nevolíte batoh s vidinou všestranného užívania, v takom prípade je samozrejme najlepšie voliť malý batoh, ktorý sa vám hodí ako počas potuliek mestom a ciest do školy, tak počas krátkodobých výletov do prírody. Je teda potrebné vedieť, ako náročné aktivity s batohom hodlám podnikať a koľko vecí si zvyčajne budem potrebovať zabaliť.

Všetkým spomínaným požiadavkám následne prispôsobíte aj parametre batohu - do mesta vám napríklad postačí jeden z lacnejších a menších modelov, pri ktorých vám nezáleží toľko na prvotriednej kvalite, naopak ale potrebujete esteticky príjemný dizajn. Niekoľkodňové expedície si naopak budú vyžadovať batoh väčší, čiže expedičný, vyrobený z precíznych materiálov, zvládajúci všetky rozmary počasia a opatrený vhodným chrbtovým systémom. Zvoliť môžete aj stredné batohy, ktoré sú verné svojmu názvu a predstavujú zlatú strednú cestu - ideálne k športovým aktivitám, horským túram a krátkodobému nocovaniu v prírode.

ČO SI SO SEBOU ZABALÍM?

Ďalším zo základných kritérií pri výbere vhodného turistického batohu je jeho objem. Tiež voľba správneho objemu - teda jeho presnej veľkosti - je priamo úmerná outdoorovým aktivitám, ku ktorým ho kupujete. Ak sa hodláte vydať na niekoľkodňové túry, doporučujeme veľké batohy s objemom 60 až 80 litrov a nastaviteľným chrbtovým systémom, ktoré poskytnú dostatočný úložný priestor vašej výbave pri zachovaní komfortného nosení, zvyčajne sú vybavené popruhmi na upínanie materiálu a vybavenia. Populárne medzi strednými batohylezecké batohy alebo batohy na skialpinizmus (objem 30 až 60l). V prípade jednodňových či dvojdňových výletov vám potom postačí batoh menší (obvykle objem do 30l).

Dobre zvolený batoh by mal byť pohodlný, spevnený a hlavne nesmie tlačiť. Pamätajte tiež na to, že čím väčší batoh kúpime, tým väčšie množstvo zbytočností máme tendenciu baliť. Ak teda viete, že tieto sklony máte, voľte radšej skromnejší variantu. Nakoniec totiž budete musieť všetko nosiť sami. :)

Z ČOHO SA BATOH SKLADÁ?

Batoh nebýva investíciou krátkodobou, naopak väčšinou očakávame, že nám vydrží plne funkčný minimálne niekoľko rokov. Ďalším z dôležitých faktorov pri výbere nového batohu je tak materiál, z ktorého je batoh vyrobený. Väčšina batohov je dnes vyrábaná zo silnejších textúrovaných tkanín sa záterom. Stretávame sa s batohy z Cortexu, Cordury, Plastexu a Urtexu. Na trhu sa dnes objavujú rôzne spevnené tkaniny, ktoré v prípade pretrhnutia zabraňujú ďalšiemu šíreniu trhliny (Ripstop), ďalej potom husto tkané materiály s vyššou pevnosťou a naopak nižšou hmotnosťou (Ballistic). V spodnej časti batohu by potom mala byť použitá tkanina spevnená proti oderu a pretrhnutiu (napr. Duratex). V chrbtovej oblasti by mal byť batoh priedušný, aby nedochádzalo pri dlhšom používaní k zadržiavaní potu.

Hoci materiály, z ktorých sa batohy vyrábajú, počas posledných rokov urazili, vzhľadom na technologický vývoj, obrovský kus cesty, prakticky neexistuje batoh, ktorý by vám zaručil absolútnu nepremokavosť. Klasickým doplnkom každého trekingového batohu by preto mala byť aj praktická pláštenka. Najlepšia kvalita použitých materiálov vám navyše, pokiaľ nie je podporená dobrým nosným systémom, nezabezpečí toľko potrebné pohodlie počas jeho nosenia.

ČO ZAISTÍ MOJE POHODLIE?

Nosný systém, ako už napovedá samotný názov, slúži na nesenie batohu a rovnomerné prerozdelenie nákladu medzi nosné popruhy a bedrový pás, ktorý je fixovaný v páse a odľahčuje ramenám. Kvalitné ramenné popruhy by mali byť počas užívania batohu pohodlné, anatomicky tvarované a správne vypolstrované. Obzvlášť pri veľkých turistických batohov, ktoré zvyčajne nosíme na dlhších trasách a obsahujú ťažký náklad, by mal byť nastaviteľný chrbtový systém a kvalitný bedrový pás úplnou samozrejmosťou. Niektoré batohy obsahujú aj bonus v podobe hrudného popruhu, ktorý zabraňuje padaniu ramenných popruhov dole z ramien a presne určuje ich umiestnenie na ramenách. Odporúčame tiež vaky na vodu - praktickú pomôcku pre doplňovanie tekutín, aby ste museli dávať dole batoh z ramien.

Ďalšiou a úplne neoddeliteľnou časťou nosného systému je jeho výstuha, teda chrbtová časť batohu. Nedostatočne pevná výstuha dokáže urobiť aj z inak veľmi kvalitného batohu batoh priemerný či dokonca podpriemerný. Nielenže sa batoh začne rôzne deformovať, ale bude aj nedostatočne a zle prevádzať hmotnosť batohu a jeho nákladu do nosného systému, čím sa stane len ťažko uživatelným.

Newsletter

O zľavách a výpredajoch informujeme e-mailom.
Pre odberateľov pripravujeme aj rôzne výhody;)