Správna starostlivosť o kožu

Sno-Seal ® poskytuje obuvi z hladkej usne s prírodným golierom maximálnu ochranu pred vlhkosťou a predlžuje jej životnosť na dlhé roky. Kožu ošetrenú olejom alebo chrómom možno po odstránení krycej vrstvy z výroby bez problému ošetriť prípravkom Sno-Seal ®. (Pre vyšší lesk a dočasnú ochranu pred oderom sa vo výrobe často používa vo vode rozpustný glycerín alebo karnaubský vosk.) Pred nanesením prípravku Sno-Seal ® sa musia nové topánky umyť v roztoku pracieho prostriedku Sport-Wash ® alebo neutrálnym tekutým čistiacim prostriedkom na riad a nechať úplne vyschnúť.

Sno-Seal ® taktiež chráni štípenkovú, brúsenú, semišovú, nemodifikovanú a recyklovanú kožu. Tieto materiály potrebujú v náročnejšom prostredí ochranu prípravkom Sno-Seal ®, ale nanesením prípravku Sno-Seal ® sa zmení ich vzhľad. Sno-Seal ®totiž prekryje odkryté vlákna a vyplní povrchové trhlinky, takže tieto materiály s prírodným golierom stmavnú a získajú hladší povrch.

Sno-Seal ® sa dá tiež použiť na kožu ošetrenú silikónom, ak už prestáva narušená a zodraná silikónová vrstva plniť svoju funkciu. Silicone Water-Guard ® a Water-Guard ® Extreme od spoločnosti aj Atsko Inc. Možno nanášať rýchlo a ľahko nástrekom alebo aplikátorom a kvalitou sa im žiaden iný silikón nevyrovná. Žiadny silikón však nemôže poskytnúť takú dlhodobú ochranu pred vlhkosťou ako Sno-Seal ®. Keď sa topánky ošetrené silikónom už nedajú nosiť, stačí zbaviť kožu zvyškov silikónu roztokom prípravku Sport-Wash ® alebo čistiacim prostriedkom na riad. Potom nechajte topánky niekoľko dní pomaly vysychať a podľa návodu naneste Sno-Seal ®.

Obuv s membránou Gore-Tex ® je potrebné chrániť prípravkom Sno-Seal ® rovnako ako topánky bez membrány.Sno-Seal ® neovplyvňuje funkciu membrány Gore-Tex ® a membrána nechráni povrch topánky pred vlhkosťou a inými nepriaznivými vplyvmi. Aby bola priedušnosť membrány Gore-Tex ® k úžitku, musí byť vnútorná strana kože suchá a bez tuku alebo oleja, len tak môže pohlcovať pot z nôh. Počas noci sa táto vlhkosť odparí cez membránu z topánok von. Ďalší deň potom budú topánky opäť suché a pohodlné. Membrána Gore-Tex ® síce vaše nohy ochráni pred vlhkosťou zvonka, ale vďaka prípravku Sno-Seal ® budú topánky teplejšie a ľahšie, pretože vonkajšia časť topánky nenasiakne vodou a voda tiež neprenikne do priestoru medzi kožou a membránou. Vodou nasiaknutá koža môže zväčšiť hmotnosť jednej topánky až o 0,7 kg.

Prečo je Sno-Seal ® taký skvelý? Sno-Seal ® vďačí za svoju špičkovú kvalitu dvom skutočnostiam:za prvé, svojej schopnosti priľnúť vo vonkajšej vrstve kože a po druhé schopnosti včelieho vosku dokonale odpudzovať vodu. Včelí vosk má bod topenia okolo 63 ° C. Je veľmi suchý a neolejovatie a je aj neobyčajne mechanicky odolný. Sno-Seal ® sa vsiakne do topánky len natoľko, aby pri bežnom používaní nedošlo k stvrdnutiu kože. Koža tiež nestráca tvar. Vynašiel ho v roku 1933 Ome Daiber na impregnáciu kožených horolezeckých a lyžiarskych zjazdových topánok. Jeho prednosťou bolo, že nezasahoval tuhosť topánky, potrebnú na lezenie a vedenie lyže.

Krémy, oleje, živočíšne tuky a väčšina iných voskových prípravkov sú za teplôt bežných pri nosení a skladovaní v kvapalnom skupenstve alebo dosť rozmäknuté na to, aby prenikli cez kožu, nie tak Sno-Seal ®. Po nanesení prípravku splnia prchavé zložky svoju úlohu naimpregnovať zohriatu kožu Sno-Seal a bez  zvyšku sa odparia. Zostane po nich pevný vosk, ktorý pri teplote nižšej ako 63 ° C nemôže prenikať hlbšie.

Porovnanie s inými metódami impregnácie: Krémy, oleje a živočíšne tuky vrátane niektorých druhov silikónov, sa vsiaknu hlboko pod povrch a preniknú cez kožu. Na udržanie dostatočne účinnej povrchovej koncentrácie vyžadujú časté nové nanášania. Po čase tuhosť opätku mizne a výstuha špičky topánky mäkne. Koža začína byť rozmäknutá a hubovitá a impregnačný prostriedok sa objavuje na ponožkách, čo znamená, že prenikol cez kožu. Živočíšne tuky žltnú, čím rozkladajú kožu a podporujú rast plesní. Nakoniec je koža zničená natoľko, že sa očká pri zaväzovaní šnúrok vytrhnú. Koža úplne presýtená impregnáciou nemôže vstrebávať pot a stráca svoje izolačné vlastnosti. V takýchto topánkach sú nohy vlhké a studené. U prípravku Sno-Seal ®zostáva včelí vosk tam, kde ho treba, teda na povrchu kože. Koža zostane priedušná a suchá, aby mohla izolovať a zároveň vstrebávať pot nôh. Tým, že po nanesení zostane na rovnakom mieste, Sno-Seal ® zaručuje, že nebude dochádzať k oslabovaniu tepelných alebo lepených spojov, čo je obvyklý problém u silikónových olejov a iných tekutých prostriedkov.

Komu môžete pri výbere impregnačného prostriedku veriť? Zo zrejmých dôvodov odporúča niekoľko predajcov topánok impregnačný prostriedok, na ktorom je uvedené ich meno, a to aj v prípade, že existuje lepší prostriedok. Možno najistejší spôsob, ako získať na topánky ten pravý prostriedok, je nájsť takého výrobcu topánok, ktorý dodáva vzorka impregnácie (ktorú sám nevyrába) v každom novom páru topánok.Výrobcovia topánok zisťujú, že počet reklamácií výrazne klesá, keď zákazníkov motivujú k správnej starostlivosti o kožené topánky pribalením vhodného prostriedku. Po celom svete dnes nájdete pri kúpe topánok od výrobcov značiek ako LL Bean až po Sorel častejšie pribalenú vzorku prípravku Sno-Seal ® ako vzorky iných výrobcov.

Sno-Seal ® možno použiť aj na rukavice, kabáty z olejového plátna, jazdecké chrániče holení, opasky, klobúky a ďalšiu výstroj vystavenú vlhkosti a dažďu. Kožené topánky a rukavice, ktoré sú vystavené častému styku so slanou vodou, vydržia štyrikrát dlhšie, keď ich ošetríte prípravkom Sno-Seal ®. Priemyselné prostredie znečistené kyselinami aj zásaditými látkami, krvou a abrazívne môže skracovať životnosť topánok, rukavíc, záster a pod. Takéto a podobné výrobky z kože vydržia dlhšie, ľahšie sa čistia a poskytujú lepšiu ochranu, keď sa o ne budete starať prípravkom Sno-Seal ®.

Drevo je možné povrchovo upraviť prípravkom Sno-Seal ® tak, že získa trvanlivý "prírodný vzhľad". Sno-Seal ® možno nanášať cez olejové moridlo, čím dosiahnete hodvábneho lesku a odolnosti voči vode.

Jazdci uznávajú kvality lieku Sno-Seal ® pri starostlivosti o postroje, sedlá, kožené púzdra a pri ochrane všetkého koženého vybavenia. Vďaka Sno-Seal ® sa aj starý prehoz cez kone stane úplne nepremokavým. Podkúvači používajú Sno-Seal ® na ošetrenie kopýt k ich ochrane pred zmäknutím pri veľkom vlhku a tiež ako prevenciu pred krehkosťou a lámavosťou za mimoriadneho sucha.

Topánky, rukavice, púzdrá na pištoľ a pod. si zachovajú svoju pevnosť po dlhé roky, Len ak ich budete ošetrovať včelím voskom. Baseballovú rukavicu možno zmäkčiť malým množstvom minerálneho oleja. Po dosiahnutí správneho tvaru pre loptičku a ruku naneste včelí vosk a zachováte rukavicu práve v tomto tvare po celú dobu jej životnosti.

Po viac ako 60 rokov nám zákazníci hovoria, s akým úspechom sa im darí prípravkom Sno-Seal ® chrániť vysušením ťažko postihnutú pokožku na rukách, chodidlách, kolenách, lakťoch, ale aj pery a pod. Práve pre tieto účely sme vyvinuli Sno-Seal ® s novým zložením. Teraz môžete na pokožku používať Pro-Tech-Skin ®, ktorý tiež obsahuje včelí vosk. Pro-Tech-Skin ® sa už osvedčil na lupienku, detské zapareniny, suchú a popraskanú pokožku a zádery vzniknuté častým umývaním, suchým mrazivým počasím a pribúdajúcimi rokmi. Tým, že vedie jej prirodzenú vlhkosť, Pro-Tech-Skin ® umožňuje pokožke, aby sa zahojila sama.

Prostriedky na silikónovej báze umožňujú jednoduchú aplikáciu, ale nie sú tak odolné voči vode ako Sno-Seal ®. Silikóny chránia pred prenikaním vlhkosti dvoma spôsobmi. Prvý je podobný ako pri vosku, kréme, oleji a živočíšnom tuku: jednoducho vyplní póry v koži, aby sa do nich nedostala voda. Oproti prípravku Sno-Seal ® a iným výrobkom s obsahom vosku, ktoré póry vypĺňajú lepšie, trvanlivejšie a drží na jednom mieste, tu silikón nemá takú účinnosť. Druhá metóda je založená na znižovaní povrchového napätia, aby voda tvorila kvapky a povrch nezmáčala.

Fluóropolyméry pôsobia podobne, ale v porovnaní so silikónmi znižujú pri úspešnej aplikácii povrchové napätie ešte viac, takže povrch sa nemôže "namočiť", dokonca ani olejom a niektorými rozpúšťadlami. Práve z tohto dôvodu je fluoropolymér nedostihnuteľný ako ochrana pred znečistením.Impregnačné prostriedky so silikónom zvyčajne obsahujú rozpúšťadlá, pretože silikónové prostriedky na báze vody (vodné silikónové emulzie) sa kvalitou nevyrovnajú prostriedkom s rozpúšťadlami. Svoju funkciu splní veľa rôznych rozpúšťadiel, ale každé z nich má svoje výhody aj nevýhody. Nehorľavé rozpúšťadlá škodia životnému prostrediu. I horľavé rozpúšťadlá sú prchavé organické zlúčeniny, ale niektoré z nich škodia viac ako iné.

Atsko Inc. vyrába vysoko účinné katalyzované silikónové prostriedky Silicone Water-Guard ® a Water-Guard ® Extreme. Pritom používame prvotriedne rozpúšťadlo, ktoré sa vyznačuje vyššou teplotou vznietenia (je teda menej nebezpečné, pretože sa vznieti až pri oveľa vyššej teplote), nižším pachom a najnižšou záťažou životného prostredia zo všetkých výrobkov svojej triedy.Toto rozpúšťadlo si vyžaduje síce dlhší čas sušenia, ale my veríme, že naši zákazníci by pri znalosti všetkých týchto faktov volili rovnako. Vzhľadom k tomu, že používame vysoko koncentrovaný katalyzovaný silikón (živicu s priečnou väzbou, ktorá predlžuje trvanlivosť na maximum), poskytuje Silicone Water-Guard ® a Water-Guard ® Extreme účinnú vodoodpudivú ochranu už po jednom nástreku, čím šetrí čas, peniaze aj rozpúšťadlo spojené s druhým nástrekom. Silicone Water-Guard ® a Water-Guard ® Extreme sa dodáva v recyklovateľnej nádobke výlučne z oceľového plechu. Zo všetkých materiálov sa na svete najviac recykluje práve oceľ. Ako hnací plyn používame v spreji CO2. Odoberá sa ako vedľajší produkt pri iných výrobných procesoch a na vyprázdnenie plechovky s objemom 355 ml stačí iba 3,5 g CO2.

U mnohých konkurenčných výrobkov sa ako hnací plyn používa viac ako 75 ml výbušného plynu propán-izobután.Ak sa použije ako hnací plyn propán-izobután, ktorý sa používa predovšetkým ako palivo, kvalita výrobku sa nezlepší, ale značne to skreslí údaje o čistej váhe prípravku, do ktorej je propán-izobután zahrňovaný a pritom má veľkú hmotnosť a je lacný.

Fluóropolyméry sú určené na použitie na textilné materiály ako ochrana pred škvrnami. Aby na látke držali, vyžadujú úplne čistý povrch. Vo výrobe sa ich molekuly nasmerujú pri teplote až 150 ° C tak, aby poskytovali čo najúčinnejšiu ochranu. Ak aplikácia prebehne za optimálnych podmienok, fungujú dobre a vydrží po celú dobu životnosti odevu. Nesmie však dôjsť k narušeniu ich funkčnosti zvyškami pracích prostriedkov alebo znečisteným ovzduším.

Fluóropolyméry zvyčajne lepšie chránia pred olejom a nečistotami, ale vo vodotesnosti sa obvykle nevyrovnajú silikónu a vosku.Plnú účinnosť fluórpolymérovej ochrany textilných materiálov z výroby je možné obnoviť vypraním v prípravku Sport-Wash ®, ktorý odstráni nečistoty a zvyšky iných pracích prostriedkov a následným vyžehlením s naparovaním. U fluórpolymérov nie sú výsledky vždy rovnako dobré, veľa záleží na druhu tkaniny. Fixáciu pri teplote 150 ° C, tak ako sa vykonáva v textilnej továrni, nemožno použiť u topánok. Je tiež ťažké topánky udržiavať v takej čistote, aby bola impregnácia maximálne účinná.

Pri ošetrovaní topánok je každopádne lepšie fluóropolyméry používať tam, kde ide viac o vzhľad ako o dlhodobú ochranu pred vlhkosťou v náročných podmienkach. Čo je teda pri ochrane topánok najdôležitejšie? Keď je vzhľad dôležitejší ako ochrana pred vlhkosťou, najmä u svetlého semišu, možno použiť prípravok na báze fluórpolymérov Permanent Water-Guard ®.Na koži ošetrenej silikónom a koži s drsnou povrchovou úpravou používajte Silicone Water-Guard ® alebo Water-Guard ® Extreme. Na kožu s prírodným hladkým golierom ošetrenú olejom a chrómom používajte Sno-Seal ®. Sno-Seal ® je už od roku 1933 najúčinnejšia, najtrvanlivejšia a najlepšia ochrana kože v náročných podmienkach.

Dodnes je pôvodná impregnácia včelím voskom Sno-Seal ® stále najlepšia.

Newsletter

O zľavách a výpredajoch informujeme e-mailom.
Pre odberateľov pripravujeme aj rôzne výhody;)