V TOMTO OBDOBÍ SA MÔŽE DORUČOVACIA DOBA OBJEDNÁVOK MIERNE PREDĹŽIŤ - ĎAKUJEME ZA POCHOPENIE

Trekové topánky - vysoké, alebo nízke?

Hitom poslednej doby sa stali trekové nízke topánky, ktoré vyzerajú športovo a je možné ich využívať na každodenné nosenie ako pri vychádzkach v meste, tak aj k ľahším túram v nepríliš náročnom teréne. Medzi hlavné používané materiály patria textílie, Cordura, kože atď, ďalej sa v tomto segmente stále častejšie objavuje použitie membrány, ktorá Vás ochráni od presakovania nechcenej vlhkosti dovnútra topánky a navyše Vám zabezpečí príjemný odvod vlhkosti od chodidla, čím Vám zvýši pohodlie nielen pri turistike. Trekové nízke topánky sa hodia od jari do jesene. Sú ľahučké, vynikajú svojou stabilitou v teréne, netečie do nich a vyzerajú moderne.

Vysoké trekové topánky sú vhodné pre náročnejšiu turistiku a k náročnejším vonkajším aktivitám. Držia nohu pevne, vytvárajú dobrú oporu členku. Sú obľúbené medzi všetkými turistami. Dajú sa využívať od jari do jesene. Vysoké trekové topánky s membránou je možné využívať aj v zimných mesiacoch.

VYSOKÉ, ALEBO NÍZKE?

Dôležité je si uvedomiť, k čomu budeme obuv používať, či k vysokohorskej turistike, či k ľahším túram a bežnému používaniu. Podľa toho by sme mali voliť medzi vysokými, alebo nízkymi trekovými topánkami. Platí pravidlo, že čím horší terén chceme zdolávať, tým by mala byť topánka pevnejšia.

MATERIÁL

Trekové topánky sú veľmi obľúbeným typom topánok. Sú ľahké, vyrobené stále častejšie zo syntetickej tkaniny, z cordury, z kože (useň, semišová koža a nubuková koža, velúrová koža). K najkvalitnejším patria celokožené topánky, vyžadujú však starostlivú a pravidelnú údržbu. S vývojom nových technológií a materiálov sa na trhu objavili nové možnosti. Našim predkom sa určite ani nesnívalo o vibramových podrážkach, membránach alebo plaste, ktorý sa pri výrobe trekových topánok začal využívať. Trekové topánky bývajú často vyrobené z kombinácie uvedených materiálov.

ZVRŠOK A PODŠÍVKA

Najlepšou voľboutrekové topánky s koženým zvrškom v kombinácii s pevnou textíliou, vo vnútri by mala byť membrána. Medzi najlepšie membrány patrí goretex, Sympatex a COMTEC. Membrány sú polopriepustné, zaisťujú vodeodolnosť a priedušnosť. Ak má topánka podšívku z kože, jedná sa väčšinou o bravčovinu, tá má síce dlhú životnosť, ale pri premočení dlho schne. Textilné podšívky zo syntetickej tkaniny rýchlo schnú, zato však vlhkosť prepúšťajú oboma smermi. Preto sú najlepšou voľbou membrány.

PODRÁŽKA

Dôležitá u trekových topánok je tiež podrážka. Tá zaručuje bezpečný kontakt s terénom. Líšia sa podľa použitia. Väčšina výrobcov používa Vibram. Niektoré väčšie firmy ale vyvinuli podrážky svojej značky. Pre pohodlnú chôdzu je dôležitá správne zvolená veľkosť topánky, ale aj minimum švov na povrchu topánky, ktoré by Vás mohli tlačiť a odierať. Niekedy bývajú švy podlepené, zabráni sa tak tiež presakovaniu vody.

Teraz už viete všetko potrebné pre výber trekových topánok. Vydajte sa preto na prechádzky v nových topánkach! U nás si vyberiete z množstva trekových topánok, ako nízkych, tak vysokých. Poskytujeme kvalitné topánky tradičných, renomovaných značiek, ako je Salewa, Grisport, Duras, Asolo, Mondeox, Adidas, Teva, Merrell a ďalšie.

Pokiaľ si stále neviete rady s výberom trekovej obuvi, kontaktujte nás. Radi Vám poradíme s výberom.

=> TREKOVÉ VYSOKÉ TOPÁNKY    => TREKOVÉ NÍZKE TOPÁNKY


 

 

Newsletter

O zľavách a výpredajoch informujeme e-mailom.
Pre odberateľov pripravujeme aj rôzne výhody;)